Masz balkon, który świeci pustkami. Puste donice straszą przesuszoną ziemią, a jedyną pociechę z tego mają osiedlowe koty? Nie masz czasu na pielęgnację wymagających roślin, noszenie hektolitrów wody z łazienki, opryski, nawozy i cały ten miniogrodowy młyn? A mimo wszystko chciałbyś żeby przestrzeń balkonu miała choć niewielkie zielone akcenty? Jest na to recepta! Posadź małowymagające rośliny iglaste, znoszące okresową suszę. Oto kilka gatunków, które z powodzeniem można uprawiać nawet na nasłonecznionych balkonach i tarasach. Jeśli rzetelnie przygotujemy podłoże i zadbamy o odpowiednie zimowanie, możemy cieszyć się minimalistycznym ogródkiem balkonowym przez kilka lat.
źródło: www.thepodingtonblog.com
źródło:www.marthastewart.com
Sadzenie i pielęgnacja iglaków na balkonie
Podłoże dla iglaków powinno być przepuszczalne i mieć lekko kwaśny odczyn, można kupić gotowe w sklepie lub zmieszać ziemię uniwersalną do kwiatów z piaskiem i torfem. Ważna jest warstwa drenażu na dnie pojemnika (np. keramzyt) i otwór odpływowy aby nadmiar wody z opadów nie stagnował w donicy.
Sama donica powinna być solidna, drewniana, z tworzywa sztucznego bądź ceramiczna. Przy donicach ceramicznych należy pamiętać, że szybciej się one nagrzewają pod wpływem słońca i dłużej trzymają temperaturę, wiec gleba w nich może szybciej parować, szczególnie gdy będą stały na południowej wystawie.
W okresie zimowym donice zabezpieczamy przez przemarzaniem. Sprawdzonym sposobem jest umieszczenie ich w innym pojemniku (np pudełko z grubego kartonu), na dno tego pojemnika dajemy warstwę izolacyjną ze styropianu a pustą przestrzeń wypełniamy suchymi liśćmi. Wierzch można przykryć gałązkami ze świerku lub sosny. W dni gdy temperatura jest dodatnia rośliny należy podlać. Szczególnie ważne jest to w okresie przedwiośnia, gdy nie zalega już śnieg a mróz trzyma tylko w nocy.
Sprytnym sposobem na zabezpieczanie się przed przesuszeniem iglaków jest dodanie do podłoża superabsorbentu. Są to mikrogranule oparte na najczęściej na bazie polimeru skrobi, wiążą one nadmiar wody w trakcie podlewania tworząc hydrożel, z którego rośliny pobierają wodę w okresie suszy. Preparaty takie najczęściej mają także dodatek uniwersalnego nawozu, zatem mamy opcje dwa w jednym :)
Na opakowaniu podana jest dawka odpowiednia dla rodzaju uprawy, w sklepach możemy znaleźć np: Substral Osmocote+Hydrożel, Agrecol Hydrogel, Zeba SP.
Niezawodne na słoneczne balkony i tarasy są:
JAŁOWIEC ŁUSKOWY 'BLUE SPIDER' Juniperus squamata 'Blue Spider'
źródło:www.99roots.com
JAŁOWIEC PŁOŻĄCY 'BLUE CHIP' Juniperus horizontalis 'Blue chip'
źródło: www.jardiland.com
JAŁOWIEC PŁOŻĄCY 'PRICE OF WALES' Junipers horizontalis 'Prince of Wales'
źródło:www.99roots.com
JAŁOWIEC SABIŃSKI 'ARCADIA' Juniperus sabina 'Arcadia'
JAŁOWIEC SABIŃSKI 'TAMARISCIFOLIA' Juniperus sabina 'Tamariscifolia'
www.krimizibeyazbotanic.com
źródło:www.havlis.cz
SOSNA GÓRSKA 'MOPS' Pinus mugo 'Mops'
źródło: www.gorinipiante.it
My, chociaż w lecie dużo pracujemy i niezbyt często mamy czas na balkon w przypływie fantazji wysialiśmy u siebie nasturcje... ale to już inna historia :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz